Prostowanie przegrody nosowej ?>

Prostowanie przegrody nosowej

Skrzywienie przegrody nosowej może mieć wiele przyczyn. Często jest to wada wrodzona, powstała już w życiu płodowym. Nierzadko również mamy do czynienia z nabytym skrzywieniem, które tworzy się w wyniku urazu nosa.  Takie skrzywienie często uwidacznia się wraz z wiekiem. Jak twierdzą lekarze, ostateczny kształt przegrody nosowej formuje się dopiero w wieku 20-25 lat.

Korekcja przegrody nosowej jest zabiegiem, który ma swoje uzasadnienie medyczne. Krzywa przegroda nosowa jest przyczyną chrapania, powoduje nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, katar oraz utrudnia oddychanie.

Po wykonaniu zabiegu wielu pacjentów odczuwa bardzo dużą poprawę, która znacząco zwiększa komfort codziennego funkcjonowania.

Korektę tę można przeprowadzić na 2 różne sposoby:

  1. Septoplastyka, czyli plastyka przegrody nosowej. Taki zabieg wykonuje się z reguły u dzieci. Polega on na usunięciu wyłącznie wypukłości i ostrogi oraz starannym ustawieniu szkieletu chrzęstno-kostnego przegrody.
  2. Podśluzówkowa resekcja przegrody nosa. Podczas operacji lekarz nacina błonę śluzową wewnątrz nosa oraz chrząstkę, a następnie usuwa skrzywioną chrząstkę i kości przegrody nosowej. Czasem chrząstka umieszczana jest w specjalnej prasie, która poddaje jej strukturę naprostowania. Po tym zabiegu chrząstka może być przywrócona na swoje miejsce.

Nową, wyprostowaną przegrodę należy odpowiednio usztywnić. W tym celu, bezpośrednio po zabiegu używane są niewidoczne z zewnątrz płytki teflonowe lub silastikowe.  Po 12 – 24 godzinach od zabiegu wyjmowane są tampony. Założone szwy z reguły rozpuszczają się samoistnie.