Przerost 3 migdałka u dziecka ?>

Przerost 3 migdałka u dziecka

Problem przerostu 3 migdałka (migdałka gardłowego) dotyczy głównie dzieci. Nie wszyscy wiedzą, że te niepozorny organ jest w stanie doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości i schorzeń, takich jak niedosłuch, niedowaga, a nawet zmiany w ukształtowaniu twarzy.

Czym właściwie jest przerost migdałka?

Przerost migdałka to nic innego jak jego nadmierny rozrost. Migdał gardłowy znajduje się za nosem, w miejscu gdzie jama nosowa przechodzi w gardło. We wczesnym dzieciństwie trzeci migdał zapewnia dziecku należytą odporność – chroni przed bakteriami i wirusami. W miarę upływu lat migdał gardłowy wyraźnie się zmniejsza, aż do całkowitego zaniku.

Jakie są objawy przerostu migdałka?

Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • oddychanie przez usta i nieustannie otwarta buzia dziecka,
  • intensywne chrapanie i bezdech nocny,
  • mówienie przez nos,
  • przewlekły katar, połączony z odczuciem ściekania wydzieliny po tylnej ściance gardła,
  • niedosłuch, który jest wynikiem ucisku powiększonego migdałka na trąbki słuchowe),
  • moczenie nocne, niedowaga, zaburzenia wzrostu, kłopoty z koncentracją, skupieniem uwagi i nauką, nadpobudliwość.

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka przerost 3 migdałka, skonsultuj się z lekarzem laryngologiem. Przy pomocy badania fiberoskopem, czyli rodzajem endoskop z kamerą specjalista precyzyjnie oceni stan narządu. W razie potrzeby wykonuje się również badanie boczne RTG nosogardła.

Jeśli przerost migdałka jest nieznaczny lekarz może zalecić pacjentowi leczenie zachowawcze oraz obserwację. W przypadku poważniejszego przerostu dobrym wyjściem jest wykonanie zabiegu adenotomii, czyli usunięcia migdałka gardłowego.